Mervan Mescidi Acil Çıkış Kapıları

Bu kapılar, Mescid-i Aksa’nın güneydoğu yönündeki şehir surlarının hemen bitişiğindedir. Mervan Mescidinin kapılarını 04.12.1999 yılında İslami Hareketin Lideri Şeyh Raid Salah gayretleriyle açıldı. Uzun yıllar boyunca Mescid-i Aksa külliyesine çivi çakılmasına izin vermeyen işgal yönetiminin böyle bir yapıya izin vermesinin ilginç bir hikâyesi vardır.

Vatikan’dan Kudüs’teki kutsal mekânları ziyarete gelecek olan Papa'ya eşlik etmek isteyecek kalabalığın izdiham oluşturacağı endişesi ile işgal yönetimi yaptığı planlama sırasında buraya küçük bir acil çıkış kapısı yapılması gerektiğinden bahsedince Raid Salah ve arkadaşları bu açıklamayı fırsata dönüştürerek bir kamuoyu oluşturdular. Konu Uluslararası basınında bulunduğu bir toplantı da gündeme gelince geri dönülemez bir durum oluştu. İdare 1 x 2 m boyutlarında bir kapı açılmasına izin verdi.

Fırsatı değerlendiren Aksa neferleri özellikle inşaata perşembe günü başladılar ve önlerindeki 2,5 günlük resmi hafta sonu tatilinde bir denetlemeye, engellemeye takılmadan cansiperane bir şekilde çalıştılar. Acil çıkış kapılarının dış tarafındaki ağaçlar söküldü, topraklar çıkarıldı, toprağın altındaki yedi kemer ortaya çıkarıldı. Bu kemerlerin iki tanesinin taşları tamamen ortaya çıkarıldı ve açık hale getirildi, üçüncü kemer ise yarım kaldı. Ortaya çıkan devasa boyuttaki kapılara “Bavvabat El-Emlaka” (Dev Kapılar) ismi verildi. Bahçe ile kapılar arasındaki güzel merdiven de “Müderrec El-İhvan “(Kardeşler Merdiveni) olarak meşhur oldu. Bu olay nedeniyle Şeyh Raid Salah ve iki arkadaşı 2 sene işgal yönetiminin hapishanelerinde tutuklu kaldılar.