Megaribe Kapısı

Kapının Konumu: Mescid-i Aksa’nın batı revakında olup yedinci kapıdır. Silsile Kapısı yakınlarındadır.

Kapının İsimleri: Bu ismi, Megaribe Mahallesinde tam olarak yanında bulunan Megaribe Mescidi'nden aldı. (Selahaddin Eyyubi, Cezayir ve Fas’tan gelen mücahitlere Megaribe Mahallesinin olduğu alanı vakfetmiştir. Mahalle halen Vakıflar Daire Başkanlığında kayıtlıdır. 1967 yılı haziran ayında Kudüs’ün doğu tarafı ile Mescid-i Aksa işgal edildiğinde mahalle de tamamen yerle bir edildi ve bu mahallenin olduğu alan açık sinagog haline getirildi.)

Kapının Tarihi: Memluklulardan kalma bir kapıdır. Bu kapı Megaribe mahallesi inşa edildikten sonra yapıldı. Kapı, Memluklu sultanı Muhammed Bin Kalavun döneminde 1313 yılında inşa edildi. Bu kapının altında Burak isminde eski bir kapı bulunmaktadır. Burak Mescidinin kapısıdır aynı zamanda. Kapandıktan sonra üstünde Megaribe kapısı inşa edildi. 1967 yılından sonra bu kapının anahtarlarına işgalciler tarafından el kondu ve o tarihten günümüze kadar kapı işgalci İsrail'in kontrolündedir Aksa’ya yapılan tüm baskınlar bu kapıdan gerçekleşmektedir.

Kapının Vasıfları: Normal bir kapı olup 3,5 metre yüksekliğindedir

Kapının Şimdiki Durumu: Bu kapıdan Müslümanların girişi yasaktır, sadece Mescid-i Aksa’ya yapılan baskınlar sırasında polislerin, askerlerin ve turistlerin girişine izin veriliyor. Bu baskınlar pazar gününden perşembe gününe kadar her gün yapılmaktadır.