El Müzdeveç (Çiftli) Kapısı

Kapının Konumu: Mescid-i Aksa’nın güney tarafında bulunuyor, Kıble Mescidinde bulunan minberin tam altındadır.

Kapının İsimleri: Müzdeveç Kapısının diğer isimlerinden bir tanesi Nebi Kapısıdır. Miraç hadisesinde Efendimiz (s.a.v.) in Mescid-i Aksa'ya bu kapıdan girdiği rivayet edilmektedir. Başka bir rivayette ise Hz. Ömer r.a., o zamanlar harap halde olan Mescid-i Aksa'ya bu kapıdan girmiştir.

Kapının Tarihi: Emeviler’den kalma bir kapıdır. Kudüs’ün fethinden sonra Selahaddin Eyyubi tarafından dış tarafı direkt caddeye baktığı için güvenlik sebebiyle kapatılmıştır.

Kapının Vasıfları: Kapı iki kemerden oluşmakta olup geniş ve yüksekçe bir kapıdır. Bu kapıdan mescide girdikten sonra 82 metre uzunluğunda, 13 metre genişliğinde bir koridor yürüyorsunuz, daha sonra basamaklardan yukarı çıktıktan sonra mescide girmiş oluyorsunuz. Kapı kapandıktan sonra koridor mescide dönüştürüldü ve Kadim Mescid ismini verildi. 1920 yılında İngilizler tarafından bu mescid ibadete kapatıldı.1980'li yıllarda tekrar açıldı. Aynı cephede bulunan Üçlü Kapıdan 80 metre uzaklıktadır. Bu kapının içerisinde Hatuni Kütüphanesi ve Zeytinyağı Kuyusu bulunmaktadır.

Kapının Şimdiki Durumu: Kapı dışarıya kapalıdır. Kapının sağ tarafı Hatuni Kütüphanesine açıktır, sol tarafı ise içi taşlarla doldurulmuş ve kapalıdır.